وبلاگ

انواع کاغذ برای سفارش سررسید نکته ای است که حائز اهمیت است. ما سعی کردیم در اینجا به صورت اختصار نکات مربوط انواع کاغذ که ممکن است در خرید و یا سفارش سررسید مهم باشد را بیان کردیم.

به فن تنظیم کردن اوراق و به ترتیب قرار دادن روزهای سال بین جلد صحافی گفته میشود .
این کار با روشهای مختلفی قابل اجرا میباشد که به صورت مختصر و کاربردی برای شما توضیح داده شدهاست.

کاغذ تحریر سفید

برای تولید سررسید اغلب از کاغذ ۷۰ گرمی سفید استفاده میشود.
گرماژ کاغذ بسته به سلیقه مشتری قابل تغییر به ۸۰ گرمی و … میباشد . اما به دلیل افزایش قیمت بهتر است از کاغذ ۷۰ گرمی استفاده شود.

کاغذ تحریر کرم

کاغذ کرم هم همان مشخصات کاغذ سفید را دارد فقط کمی گران تر است و به همین دلیل سالنامه هایی که با کاغذ کرم تولید میشوند قیمت بالاتری دارند. دلیل استفاده از این نوع کاغذ در سالنامه زیبایی ظاهر و کم بودن انعکاس نور است که باعث خستگی کمتر چشم میشود
حتی در این مورد اطمینان داشته باشید که تولید کننده از کاغذ کرم اورجینال برای شما استفاده کرده باشد زیرا متاسفانه برخی از تولید کنندگان از کاغذ سفید استفاده میکنند و روی کاغذ را به صورت یکدست با رنگ کرم چاپ میزنند . در این روش کیفیت کاغذ چاپ شده با کاغذ کرم اصلی متفاوت است
این امر باعث میشود که سالنامه شما در صفحات گوناگون نوسان رنگ داشته باشد و زیبایی خود را از دست بدهد.

کاغذ گلاسه

از این نوع کاغذ بیشتر برای سالنامه های نفیس با چاپ ۴ رنگ استفاده میشود . سالنامه های تولید شده با کاغذ گلاسه معمولا گران قیمت بوده و به لحاظ کاربردی چندان مناسب نیستند و تنها به عنوان هدیه ای نفیس استفاده میشوند.
بهترین گرماژ برای استفاده در سالنامه ۱۰۰ گرمی تا ۱۳۵ گرمی میباشد.

کاغذ کارتی 

کاربرد کاغذ کارتی ییشتر در تولید دفاتر تلفن و تقویم رومیزی است که بهترین گرماژ آن ۲۳۰ گرم میباشد
دلیل استفاده از این نوع کاغذ در دفاتر تلفن این است که نوشتن بر روی آن به راحتی انجام میشود به صورتی که رنگ پخش نمیشود ولی در کاغذهاای گلاسه معمولا بعد از نوشتن , با کشیدن دست بر روی آن رنگ به اطراف خود پخش میشود.

کیفیت کاغذ

اکثرا کاغذهای موجود در بازار وارداتی است و به صورت شیت و یا رول در دسترس میباشد
واردات کاغذ از کشورهای مختلفی صورت میگیرد که معمولا بهترین این کشورها اندونزی میباشد که کیفیت مطلوبی جهت انجام کارهای چاپی دارد.

بهتر است قبل از سفارش سررسید با انواع جلد و ویژگی های آن آشنا شوید.

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی از تنوع بالای رنگ و طرح برخوردار می باشد و شباهت زیادی به چرمهای طبیعی دارد به صورتی که در سفارشات اختصاصی با تیراژ بالا میتوانید از رنگ و طرح دلخواه خودتان (رنگهای سازمانی ) استفاده کنید. اما در سفارشات با تیراژ پایین میتوانید از چرم های موجود در مجموعه استفاده کنید که معمولا از رنگ ها و طرح های به روز استفاده میشود که جنبه عمومی دارد.
دلیل استفاده از چرم مصنوعی قیمت مناسب آن نسبت به چرم های طبیعی میباشد

 

توجه ⇐ اگر تولید کننده از چرم های نا مرغوب بازار استفاده کند بعد از مدتی جلد سالنامه شما کیفیت خود را از دست میدهد. از تولید کننده بخواهید که از چرم های با کیفیت استفاده کند.

حک لوگو بر روی چرم

حک کردن لوگو بر روی چرم به چند روش انجام میشود
لیزر , پلاک , طلاکوب , داغ کوب و چاپ سیلک

۱٫لیزر

مجموعه دموت اولین تولید کننده سالنامه های چرمی با قابلیت تغییر رنگ بعد از لیزر است
در این روش بعد از لیزر کردن چرم , لوگوی شما با رنگی متفاوت نمایان میشود . اهمیت این روش برای شرکت هایی است که ترجیح میدهند حک لوگو با رنگ سازمانی خودشان بر روی جلد اجرا شود . جذابیت این روش برای شرکتهایی که رنگ لوگو ثابتی ندارند هم زیاد است زیرا از طریق لیزر میتوان کوچکترین جزئیات لوگو را به راحتی بر روی چرم اجرا کرد.

توجه ⇐ در نظر داشته باشید برای انجام لیزر حتما از تولیدکننده نمونه لیزر شده کار خود را بخواهید, زیرا برخی از چرم ها قابلیت حک با لیزر را ندارند.

پلاک

در این روش لوگوی شما بر روی پلاکی از جنس استیل ( طلایی , نقره ای , دودی )حک میشود و به وسیله چسب بر روی جلد چسبانده میشود. حتما باید از پلاک و چسب مناسب استفاده شود تا بعد از مدتی پلاک از سررسید جدا نشود.

داغ کوب

توجه داشته باشید که داغ کوب کردن روی چرم چندان رواج ندارد زیرا چرم بعد از داغ کوب تغییر رنگ پیدا نمیکند و فقط لوگو را به صورت گود شدگی نمایان میکند. بهتر است برای داغ کوب از جنس ترمو استفاده شود که توضیحات آن داده میشود.

۳٫ طلا کوب و نقره کوب

این روش تقریبا شبیه داغ کوب میباشد با این تفاوت که هنگام پرس یک لایه نوار طلایی یا نقره ای بین کلیشه و جلد قرار میگیرد که باعث میشود لوگوی شما به رنگ طلایی یا نقره ای دیده شود. اگر سطح چرم صاف و یکدست باشد استفاده از طلاکوب و نقره کوب بلامانع است در غیر این صورت کیفیت مطلوب حاصل نمیشود.

۴٫چاپ سیلک

استفاده از این روش برای چرم های طرح دار که سطح رویه آنها صاف نیست بلامانع میباشد. چاپ سیلک کیفیت بالایی دارد و تمام جزییات لوگو شما را نشان میدهد.

 

جلد ترمو

روکش ترمو شباهت ظاهری زیادی به چرم مصنوعی دارد اما از نظر کیفی , کیفیت ترمو بهتر است .
وجه تمایز ترمو و چرم مصنوعی در این است که ترمو نسبت به حرارت واکنش نشان میدهد و تغییر رنگ پیدا میکند ( تیره میشود ) به همین دلیل مصرف ترمو در چاپ سالنامه رواج پیدا کرده است به طوری که با تغییر رنگ سطح داغی خورده لوگو شما نمایان میشود.

حک لوگو روی ترمو

همانطور که گفته شد به دلیل تغییر رنگ پیدا کردن ترمو بعد از داغ کوب شدن متداول است که از این نوع روکش جلد بیشتر برای زمانی استفاده شود که شما قصد داغ کوب دارید در غیر اینصورت میتوانید به دلیل قیمت مناسب تر از چرم مصنوعی استفاده کنید.
در جلدهای با روکش ترمو حک لوگو شما به صورت پلاک و طلاکوب هم قابل اجراست.

جلد گالینگور

گالینگور یک لایه کاغذی است که بر روی آن پی وی سی لمینت میشود و ضخامت آن نسبت به چرم و ترمو نازک تر میباشد.
گالینگور از نظر رنگبندی و طرح تنوع زیادی دارد و به دلیل سازگاری با انواع چسب , در تولید جلد سررسید مورد استفاده قرار میگیرد.استفاده از گالینگور با کیفیت باعث میشود که سررسید بعد از مدتی از محل باز و بسته شدن جلد دچار پارگی نشود.

حک لوگو روی گالینگور

بهتر است وقتی شما سررسید با روکش گالینگور سفارش میدهید برای حک لوگو از روش طلا کوب و داغ کوب استفاده کنید چون این روش جلوه بهتری به لوگو شما میدهد.
استفاده از بقیه روشهای حک لوگو به جز لیزر در جلدهای گالینگوری بلامانع میباشد و به سلیقه مشتری بستگی دارد.

جلد سلفون

استفاده از روکش سلفونی بیشتر در سفارشات اختصاصی رواج دارد ( حداقل تیراژ ۱۰۰۰ جلد ) در جلدهای سلفونی شما میتوانید تمامی موارد دلخواه خود را به صورت ۴ رنگ بر روی کاغذ گلاسه ۱۵۰ گرمی چاپ کنید بعد از مرحله چاپ یک لایه سلفون بر روی آن اضافه میشود که باعث استحکام بیشتر کاغذ میشود تا دچار پارگی و زدگی نشود .
استفاده از خدمات تکمیلی مانند طلا کوب , uv موضعی و سلفون های مختلف به شکیل تر شدن این نوع جلد کمک میکند.

حک لوگو روی جلد سلفونی

استفاده از خدمات تکمیلی مانند طلا کوب , uv موضعی و سلفون های مختلف به شکیل تر شدن این نوع جلد کمک میکند.
داغی و پلاک در جلدهای سلفونی زیبایی چندانی ندارد
حتما قبل از سفارش از تولید کننده بخواهید نمونه های اجرا شده قبلی را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید.